Co to vůbec je čištění komínu.

krbova kamnaČištění komínu je technologický postup, při kterém dochází k mechanickému odstranění všech nežádoucích nečistot, které vznikají při spalování. K čištění komínů patří i čištění všech zařízení, která jsou nainstalována na spalinové cestě (lapače jisker, komínové hlavice, regulátory tahu a další zařízení). Dále se při čistění komínů vybírají pevné znečišťující části nahromaděné v komínovém průduchu a kondenzáty ze spalinových cest.
Součástí čištění komínů je také "zpráva o čištění spalinové cesty", která je vystavena po provedení prací. Tato zpráva musí obsahovat mimo jiné i veškeré nedostatky, které byly v průběhu čištění komínu zjištěny kominíkem, který práci vykonával.


Co říkají technická pravidla o čištění komínů?

Čištění komínů a kouřovodů (spalinové cesty) se provádí v souladu s nařízením vlády č.91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Čištění komínů a kouřovodů provádí odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví.

Co z toho pro nás plyne? Jednoduše řečeno, musíme si nechat pravidelně čistit a kontrolovat komín profesionálním kominíkem, abychom jej mohli bezpečně používat.

Jak často se musí komín čistit?

Jak často komín čistit nám zase udává nařízení vlády č.91/2010 Sb. Kolikrát ročně komín nechat vyčistit záleží především na typu palivového spotřebiče (kamna, kotel, krb), typu paliva a také zdali je spotřebič používán celoročně či sezóně. Pro jednoduchost a přehlednost jsme pro Vás připravili tuto tabulku, která názorně ukazuje kolikrát nechat komín vyčistit.

Výkon palivového spotřebiče Spotřebiče na pevné palivo Spotřebiče na kapalné palivo Spotřebiče na plynné palivo
Celoroční provoz Sezónní provoz
do 50 kW včetně 3 x ročně 2 x ročně 3 x ročně 1 x ročně
nad 50 kW 2 x ročně 1 x ročně 1 x ročně

Proč se musí komíny čistit?

Pokud pomineme veškerá nařízení vlády, tak komíny čistíme zejména kvůli bezpečnosti osob a také kvůli možným hmotným škodám na majetku. Musíme si uvědomit, že v případě požáru, který vznikne na spalinové cestě, nám pojišťovna neuhradí ani korunu, pokud neprokážeme písemně, že byly pravidelně prováděny kontroly a čištění komínu a že na komín byla vystavena požadovaná revize. Přečtěte si tento zajímavý článek o provozu spalinové cesty.

Objednat čištění komínů


Napište nám!

Pokud máte dotaz nebo jste nenašli, co jste hledali, neváhejte a kontaktujte nás buď na čísle +420 721 345 346 nebo pomocí tohoto formuláře:

Kontaktní formulář
 1. Vaše jméno*
  Prosím zadejte Vaše jméno
 2. Váš e-mail*
  Zadejte Vaší platnou e-mailovou adresu
 3. Text Vašeho dotazu*
  Zadejte Váš dotaz
 4. Ověření*
  Neplatný vstup

* povinné položky

Proč si objednat čištění komínů právě od nás?

 • V oboru čištění komínů máme mnoholeté zkušenosti
 • Všichni naši technici mají požadovanou kvalifikaci
 • Naši kominíci se pravidelně vzdělávají a školí v oboru
 • Námi vykonaná práce je kvalitní, rychlá a za rozumnou cenu

Čisté, funkční a bezpečné komíny to je Kominictví Radotín!

Jste zde: Úvod :: Služby :: Čištění komínů

Kominictví Radotín

Našim zákazníkům nabízíme kompletní kominické služby. Od stavby nových komínů, přes jejich opravy až po klasické kominické práce jako jsou čištění, kontroly a revize komínů.
Neváhejte a objednejte kominíka z našeho kominictví Radotín

Navštivte náš e-katalog

 

reklama na eshop

 

Rychlý kontakt

Ing. Zdeněk Hradecký

mobil: +420 723 388 372
e-mail: info@kominictvi-radotin.cz
web: www.kominicti-radotin.cz

 

logo-facebook-rgb