Kontrola spalinové cesty - komínu

Asi nejdůležitější informace o kontrole spalinové cesty - komínu je fakt, že je povinná pro všechny provozovatele palivových spotřebičů. Provádět pravidelné kontroly komínů udává nařízení vlády č.91/2010 Sb.. V případě, že takto neučiníme, vystavujeme se hrozbě pokuty.

Kontrola spalinové cesty spotřebiče se musí vždy provádět po celé její délce. Kontrola spalinové cesty zahrnuje kompletní kontrolu kouřovodu od spalinového hrdla spotřebiče po sopouch a kontrolu komína od půdnice komínového průduchu po jeho ústí.


Co kontrola komínů zahrnuje?

kominik vasek

Základem celé kontroly spalinové cesty - komína jsou zejména tyto úkony:

 • posouzení bezpečného umístění hořlavé stavební konstrukce, materiálu a předmětu v návaznosti na konstrukční provedení spalinové cesty a připojeného spotřebiče paliv
 • posouzení komína, zejména z hlediska jeho požární bezpečnosti a provozuschopnosti.
 • posouzení, zda li je zajištěn volný a bezpečný přístup ke komínu, k jeho vymetacím, čistícím a kontrolním místům.
 • Posouzení zajištění požární bezpečnosti stavby, zvláště při prostupu spalinové cesty vodorovnými a svislými stavebními konstrukcemi, půdním prostorem nebo střechu a vývodů spalin obvodovým pláštěm objektu.
 • posouzení stavebně technického stavu

Takto hovoří technická pravidla. Pokud to shrneme lze říci, že kontrola spalinové cesty je posouzení technického stavu s ohledem na požární bezpečnost daného objektu a možnost přístupu (kontroly) po celé délce spalinové cesty. Nesmíme také zapomenout na primární úkol komínu což je bezpečný odvod spalin do ovzduší za všech provozních podmínek.

Jak často se musí kontrola komínu provádět?

Jak často se provádí kontrola komínu, nám zase udává nařízení vlády č.91/2010 Sb. Spalinové cesty se spotřebičemi do 50kW se musí nechat zkontrolovat odborně způsobilou osobou minimálně jednou ročně.
Kdo je odborně způsobilá osoba? Je to držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Většinou jsou tyto kontroly prováděny společně s čištěním spalinové cesty - komína. Nejen že to má své finanční výhody, ale samotná kontrola komínu nelze bez předchozího čištění vůbec provést.

Objednat povinnou kontrolu komínu


Kontroly komínů inspekční kamerou

Našim zákazníkům nabízíme možnost nechat si zkontrolovat komín pomocí speciální kominické inspekční kamery. Touto kamerou jsme schopni perfektně posoudit stav celého komínu do vzdálenosti 20m. Z celé kontroly touto kamerou si můžete nechat pořídit záznam, který Vám předáme v elektronické podobě (CD-ROM, Flash disk a podobně).

Podívejte se na podrobnosti o naší inspekční kameře

Napište nám!

Pokud máte dotaz nebo jste nenašli, co jste hledali, neváhejte a kontaktujte nás buď na čísle +420 721 345 346 nebo pomocí tohoto formuláře:

Kontaktní formulář
 1. Vaše jméno*
  Prosím zadejte Vaše jméno
 2. Váš e-mail*
  Zadejte Vaší platnou e-mailovou adresu
 3. Text Vašeho dotazu*
  Zadejte Váš dotaz
 4. Ověření*
  Neplatný vstup

* povinné položky

Proč si objednat kontrolu komínů právě u nás?

 • S kontrolami komínů máme mnoholeté zkušenosti
 • Všichni naši technici mají požadovanou kvalifikaci
 • Naši kominíci se pravidelně vzdělávají a školí v oboru
 • Námi vykonaná práce je kvalitní, rychlá a za rozumnou cenu

Zkontrolované, funkční a bezpečné komíny to jsou kominické služby Kominictví Radotín!

Jste zde: Úvod :: Služby :: Kontroly komínů

Kominictví Radotín

Našim zákazníkům nabízíme kompletní kominické služby. Od stavby nových komínů, přes jejich opravy až po klasické kominické práce jako jsou čištění, kontroly a revize komínů.
Neváhejte a objednejte kominíka z našeho kominictví Radotín

Navštivte náš e-katalog

 

reklama na eshop

 

Rychlý kontakt

Ing. Zdeněk Hradecký

mobil: +420 723 388 372
e-mail: info@kominictvi-radotin.cz
web: www.kominicti-radotin.cz

 

logo-facebook-rgb