Frézování komínů

Provádíme klasické frézování komínových průduchů, kterým proudí splodiny z palivového spotřebiče. Tento postup je velmi častý při opravách komínů a nejčastěji je spojován s vložkováním komínů. Velmi často je frézování používáno i při odstraňování dehtu z komínů.

Kdy se frézování komínů provádí?

frezovani kominu pruduch

 • zvětšení průměru komínového průduchu - je zapotřebí při nedostatečném odvodu spalin či nedostatečném tahu komínu
 • zachování stávajícího průměru komínu při vložkování - aby se vložka vešla do komínového průduchu a nezmenšil se průměr je zapotřebí frézovat
 • změna technologie vytápění - pokud měníme spotřebič na jiný druh paliva, mění se dost často i požadavek na průměr komínového průduchu
 • zadehtovaný komín - některé zadehtované komíny lze vypálit, u kterých to nejde, přichází na řadu frézování
 • rekonstrukce komínu - modernizace komínu či nízká účinná výška komínu
 • jiné využití komínu - často dochází také k tomu, že se bude komín využívat pro jiné účely jako např. ventilace budovy, nebo technologická šachta

Jak frézování probíhá

Frézování se provádí speciální hlavicí, frezovani kominukterá je tvořena systémem řetízků ze speciální tvrzené oceli. Nastavením délky ocelových řetízků zajistíme požadovaný průměr. Komín se začíná frézovat od základu (od spodní části). Frézovací hlavice se zasune do spodku komínu a roztočí se do vysokých otáček, díky odstředivé síle frézovací hlavice drtí zdivo na prach a drobné úlomky, které padají dolů. Vzniklý odpad se vybírá komínovými dvířky, nebo může být odsáván průmyslovým vysavačem. Rychlost frézování je závislá na druhu materiálu, ze kterého je komín postaven. Většinou se rychlost pohybuje mezi 1-2 metry za hodinu.
Při frézování komínu lze maximálně odebrat jednu třetinu stávajícího materiálu, ze kterého je komín postaven.

Co všechno lze frézovat

Frézovat lze všechny zděné komíny, ať se jedná o vestavěné komíny, přistavené či volně stojící. Frézovat můžeme i komíny lehce lomené. Důležitým faktorem je statika komínu, kterou je nutné u komínu vždy posoudit. Co se průřezu týká lze frézovat všechny průřezy - kruh, čtverec či obdélník.

Co nelze frézovat

 • komín s narušenou statikou
 • komín s velkým zalomením nebo s velkými nerovnostmi
 • komíny z těchto materiálů - kov, kámen, železobeton, keramika, azbeztové vložky

Co musíte zabezpečit pro frézování

Před samostatným frézováním je nutná obhlídka technika přímo na místě. Abychom mohli správně provést frézování, potřebujeme zajistit přístup nejen ke komínu na střeše a komínovým dvířkům, ale i do všech prostor kudy komín prochází, aby bylo možné kontrolovat stav komínového pláště.

Napište nám!

Pokud máte dotaz nebo jste nenašli, co jste hledali, neváhejte a kontaktujte nás buď na čísle +420 721 345 346 nebo pomocí tohoto formuláře:

Kontaktní formulář
 1. Vaše jméno*
  Prosím zadejte Vaše jméno
 2. Váš e-mail*
  Zadejte Vaší platnou e-mailovou adresu
 3. Text Vašeho dotazu*
  Zadejte Váš dotaz
 4. Ověření*
  Neplatný vstup

* povinné položky

Jste zde: Úvod :: Opravy :: Frézování komínů

Kominictví Radotín

Našim zákazníkům nabízíme kompletní kominické služby. Od stavby nových komínů, přes jejich opravy až po klasické kominické práce jako jsou čištění, kontroly a revize komínů.
Neváhejte a objednejte kominíka z našeho kominictví Radotín

Navštivte náš e-katalog

 

reklama na eshop

 

Rychlý kontakt

Ing. Zdeněk Hradecký

mobil: +420 723 388 372
e-mail: info@kominictvi-radotin.cz
web: www.kominicti-radotin.cz

 

logo-facebook-rgb